Auto moto · 14.6.2019

Drift: To je životní styl

Vůně spálených pneumatik není úplně pro každého, ale každý kluk, jako začínající řidič si určitě neodpustil vyzkoušet, jak je cítit guma drhnoucí o asfalt. I když prohrábnutí kol nelze tak úplně nazývat driftem, určitě už k němu nemá daleko. Odvážnější z vás určitě zkoušeli otočení přes ruční brzdu. A ti nejodvážnější se už vrhli po hlavě do světa driftingu.

nissan drift

Co je potřeba?

Obrovská zásoba pneumatik. Těch je při této kratochvíli opravdu velká spotřeba. Dále pak patřičně silný automobil a nejlépe s pohonem na zadní kola. Netvrdím, že to nelze i s náhonem na přední. Ale to je jako dát si místo zmrzliny studené mléko. Obojí vás jakž takž ochladí, ale zmrzlina je prostě zmrzlina. Dále je potřeba legálně sehnat velký plácek, na kterém se můžete vyřádit. Městské parkoviště ani v noci není tak úplně legální a spíše ho nedoporučuji. Pronajmout letiště zase bude stát pořádný balík, a tak doporučuji sehnat si nějaký soukromý asfaltový plácek anebo louku. (samozřejmě legálně a s povolením majitele).
bmw na driftech

Jeho podstata

Z fyzikálního hlediska je to kontrolovaná ztráta adheze při určité rychlosti. Pneumatiky mají za úkol na asfaltu držet – mít určitou přilnavost. Pokud přidáte plyn, kola se opřou do asfaltu a pokud mají dostatek síly překonat jeho třecí odpor, protočí se. V ten moment vaše zadní náprava ztrácí přilnavost a poroučí se do strany. Na vás je abyste citlivými pohyby volantu a pedálu korigovali onu nápravu. Hovorově se říká „utrhnout zadek“.

Bezpečnost

I přesto, že se člověku může zdát, že nic se nemůže jen tak stát, toto tvrzení neplatí. Neexistuje žádný neohrožený řidič-drifter, který by dennodenně ohrožoval svými kousky jízdní provoz. Hlavní složkou je bezpečnost, sebeovládání a pokora. Ani velmi zkušený člověk si nemůže dovolit cokoliv předvádět v mezi běžnými účastníky provozu. Proto, pokud vás láká ježdění ve stylu rychle a zběsile, rovnou na drifting zapomeňte.

Drift jako takový vyžaduje hodně práce, tréninku a je finančně dosti náročný. Jakmile ale jednou proniknete do jeho tajů, zjistíte, že všechna ta dřina a odříkání stálo za to.