Peníze · 29.4.2023

Ahoj, vyhodili mě


Příprava
Pokud existuje riziko, že byste mohli v blízké budoucnosti skončit na dlažbě, je dobré o tom alespoň partnera nebo toho, s kým bydlíte v jedné domácnosti, informovat dopředu. Pokud ve firmě pracujete, tak také asi máte přibližnou představu o její finanční situaci, a z HR oddělení také tu a tam něco prosákne. Pokud o možnosti, že by se vás šéf mohl zbavit, informujete svou drahou polovičku dopředu, má to několik výhod. Zaprvé, oni se mohou psychicky i jinak připravit na to, že možná nějakou dobu bude celá domácnost žít z jejich platu. Za druhé, čím dříve rozhodíte sítě, tím větší šance, že se z vyhazovu stane přechod z jedné práce do druhé. Možná se zrovna u partnera nebo partnerky ve firmě uvolnilo místo, nebo znají někoho, kdo někoho shání. Buďte ale opatrní, aby to ve vašem stávajícím týmu nevypadalo, že už zvedáte kotvy.
 kravata na zápisníku.jpg

Nelžete

Pokud už na výpověď skutečně dojde, je dobré ji nezapírat, ani o ní nelhat. Je celkem jedno, jaké byly důvody, ale jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat, je předstírat, že pořád chodíte do práce. Upřímnost znamená, že celou situaci jednak přiznáte sami sobě, za druhé, jak již bylo řečeno výše, umožní vašemu okolí se tím nějak srovnat, jak finančně, tak emocionálně, a pomoci vám. Jedním z nejtěžších úkolů je sdělit celou situaci dětem. I tady platí, že sebehorší pravda je lepší než sebelepší lež. Nikdo po vás nechce, abyste zabíhali do detailů, ale vaši potomci si stejně všimnou, že jste nějak víc doma, a řeči o dovolené nebo prázdninách za á rychle prokouknou, za bé i kdyby ne, dříve nebo později se to k nim z nějakého kouta rodiny donese.
 bylinka u pc.jpg
Nevzdávejte se
Dokonce i taková věc, jako je výpověď, vám může ve výsledku přinést něco pozitivního. Je to ideální příležitost přehodnotit, jakým směrem se chcete v životě ubírat, co funguje a co ne. Příkladem může být zjištění, že se vztah hroutí, protože oba pracujete v úplně jiné časy nebo vám práce pohlcuje čas všechen. Zastavte se, nadechněte se a začněte znovu.