Nákupy · 29.4.2023

Letos v klidu

Tip 1: Začněte včas

Na velkém projektu v práci nezačnete pracovat dva dny před odjezdem a dovolenou v tropech také nenaplánujete za týden. Tak proč to dělat s dárky? Ideální je dárky nakupovat postupně, v průběhu roku, a před Štědrým dnem je jen najít a zabalit. I pokud ale začnete dárky shánět až v říjnu či v listopadu, budete mít pořád před Vánoci luxusní časovou rezervu. To samé platí i o dalších vánočních nezbytnostech. Rolničky v říjnu sice dohánějí mnohé z nás k šílenství a nadávkám na poblázněné supermarkety, ale pokud už nyní víte, že potřebujete nový umělý stromek nebo ozdoby, kupte je teď. Ušetříte čas, a neriskujete, že se vyprodají týden před svátky.
obchodní dům před vánoci 

Tip 2: Udělejte si seznam

Napište si přehledný seznam, koho chcete obdarovat. Abyste na nikoho nezapomněli, je nejlepší napsat si nejprve několik skupin, jako rodina, kamarádi, škola či práce, a pod ně si pak napsat konkrétní obdarované. Pokud si hlídáte rozpočet, napište si ke každému jménu i přibližnou částku, kterou plánujete za dárek utratit. Jakmile máte seznam hotový, bude mnohem snazší vymyslet, co každému člověku dát.
 dárky pod stromečkem

Tip 3: Zaměstnejte Internet

Nákupy po internetu jsou rok od roku oblíbenější a není divu: rychlé, jednoduché a pohodlné. Abyste měli jistotu, že pošta doručí balíky včas, objednejte je co nejdříve, ne dvacátého prosince večer. Kromě včasného doručení budete mít i jistotu, že se případná reklamace či výměna stihne vyřídit včas. Období před svátky také není vhodnou dobou k testování neprověřených e-shopů. Nakupujte tam, kde to máte vyzkoušené, a kde víte, že zboží dostanete včas a v dobré kvalitě.              
drobné dárky 

Tip 4: Objednejte služby 

Na trhu je dnes spousta firem, které vám před Vánoci uklidí byt či dům, takže vaši jedinou starostí bude ozdobit stromek a zapálit svíčky. Popularita těch dobrých uklízeček ale roste rok od roku, a před svátky už bývají plně vytížené. Objednejte je proto včas, ať nemusíte koupelnu drhnout na Štědrý den ráno. To samé samozřejmě platí i o dalších službách, jako jsou restaurace či hotely pro silvestrovské radovánky. Ty nejlepší se už začínají povážlivě plnit, tak ať vám ten „váš“ pokoj někdo nevyfoukne.
 

Tip 5: Perspektiva

Ano, Vánoce jsou důležité. Ale to, co je na nich nejdůležitější, jsou rodina a přátelé, ne kupa dárků. Takže i pokud se vám nepodaří sehnat všechno, upéct patnáct druhů cukroví, koupit stříbrný smrk a vidět zlaté prasátko, tak se svět nezboří. Důležité je, že budete pohromadě s těmi, které máte rádi, v klidu a pohodě.