Nákupy · 10.2.2023

Klimatizace v bytě – to není jen komfort a pohodlí


Někteří lidé mají stále spojen s klimatizací především nebývalý luxus a komfort, který kdysi náležel jen některým movitějším lidem. Toto sice platilo ještě za socialismu a na počátku devadesátých let, ale dnes se situace mění a klimatizace se stává běžným vybavením domácností, zejména ve městech.

ovladač klimatizace

Mít doma klimatizaci však neznamená pouze komfort v podobě optimální teploty ovzduší, jde tu především o naše zdraví. V ohrožení jsou mnohem více některé skupiny obyvatel:

Senioři – senioři jsou obecně více ohroženi na životě v letních vedrech, než lidé v produktivním věku. Pro ně bývá montáž klimatizace v Brně hotovým požehnáním.

Těhotné ženy – těhotenství je samo o sobě značnou zátěží pro organismus, a přiřadí-li se k tomu ještě letní vedro, není to rozhodně záviděníhodná situace. Těhotné budoucí maminky mohou v horku i zkolabovat a může to ohrozit i samotný plod. Těhotné ženy by měly v tomto období zvážit minimální pohyb i venku, kde žádná klimatizace není.

Lidé v rekonvalescenci po nemocích a operacích – horký letní vzduch ztěžuje průběh rekonvalescence a prodlužuje dobu buněčné regenerace. Zvažte proto instalaci klimatizace i z tohoto důvodu.

splitová klimatizace

Malé děti – děti ve věku batolat a kojenců také mohou být významně ohrožené letním vedrem, bude se jim hůře usínat a odpočívat, budou více plačtivé, nebudou mít chuť k jídlu a mohou být postižené i úpalem.

Lidé s deficitem magnézia – schází-li vám v těle hořčík, budete v letním vedru ještě více trpět, protože mnoho hořčíku se vyplavuje potem, a extrémní horko navíc zvyšuje stres, což je další důvod k větší spotřebě hořčíku v organismu.

Infarkt myokardu a mozková mrtvice – extrémnímu vedru by se měli vyvarovat i lidé, kterým hrozí tato závažná onemocnění a stavy, anebo ti, co již infarkt nebo cévní mozkovou příhodu prodělali. Nebezpečný je hlavně náročnější pohyb a fyzická aktivita, například nošení těžkých tašek s nákupem.