Peníze · 30.5.2022

Když si chcete koupit dům, a kolik musíte mít našetřeno

Dokážete-li si představit svůj život na jednom místě, nejlépe s rodinou, a třeba i pejskem na zahradě, je pro vás koupě nemovitosti tou nejlepší možnou investicí. Kde ale na koupi domu vzít? Většina mladých lidí jen těžko stihne pár let po škole našetřit tolik peněz, aby za ně klidně koupili hezký domeček, a tak se začnou nadějí v očích, a sny po kapsách, začnou hledat řešení v podobě hypotéky. Jak to ale s takovou hypotékou vypadá, a jak ji můžete získat?

kreditní karty

Cena nemovitosti, a výše úvěru

Vyhlédli jste si nemovitost, a napadlo vás, že byste zažádali o půjčku v plné výši? Pak nejspíš budete zklamáni, jelikož nic jako 100% hypotéka neexistuje. Proč? Je to jednoduché. Pokud si půjčujete peníze na nemovitost, je takovým předpokladem, že právě tou nemovitostí budete ručit. Je tedy potřeba, aby alespoň část financování pocházela právě z vaší kapsy. U bankovních společností pak můžete získat úvěr až do výše 80% na koupi nemovitosti, u nebankovních pak obvykle mezi 50-70%. Minimálně 20% tedy musíte dát ze svých úspor. V případě, že si tedy chcete koupit dům v ceně 5 milionů, musíte mít alespoň jeden milion našetřený, což je v dnešní době celkem problém. Můžete si samozřejmě koupit i nemovitost v nižší cenové kategorii, v takovém případě však půjde buď o dům určený k rekonstrukci, nebo garsonku.

Příjmy

Pokud jste si do teď mysleli, že cesta bankovní hypotéky bude snadnější, právě kvůli nižší výši požadovaných úspor, možná trošku narazíte. Mimo úspor totiž budete prokazovat své příjmy, a pokud nejste bohatý podnikatel, nebo ředitel nějaké větší firmy, na vysokou hypotéku zkrátka nedosáhnete. U nebankovních společností pak příjmy nejsou posuzovány tak přísně, a postačí, když budete schopni splácet.

páka o peníze

Berlička

Pomocnou berličkou vám pak mohou být třeba rodiče, či jiná blízká rodina, zkrátka někdo, kdo vám s žádostí o půjčku pomůže. Mohou vám třeba ručit vlastní nemovitostí, nebo se upsat jako spoludlužník, čímž vám pomohou získat hypotéku i v případě, že jsou vaše příjmy nedostačující.