Peníze · 29.4.2023

Padělatel peněz, ten tvrdý chleba má

Od doby, kdy vznikly peníze, vznikla také myšlenka na to, jak by se daly zfalšovat. Některé penězokazecké dílny jsou dodnes na našem území zachované.
·        Dnes je považujeme za zajímavý turistický cíl, ale v době, kdy sloužily svému účelu, zas tak moc vítané nebyly.
·        Naopak.
–         Pokud se někdo provinil paděláním peněz, odnesl to většinou od kata těžkým ublížením na zdraví.
euro bankovky na šňůře

Dnes už sice za podobná provinění ruce nesekáme a ani neupalujeme na hranici, ale za trestný čin se padělatelství považuje pochopitelně stále. Je až neuvěřitelné, kolik falešných bankovek zachytí Česká národní banka za jediný rok. Rok 2016 byl docela úrodným. V síti ČNB uvízlo více než tři a půl tisíce falešných bankovek. Jednalo se nejen o koruny, ale také o eura a dolary. Některé jsou natolik profesionálně dokonalé, že je pouhým okem nemožné je jako padělky identifikovat. Dokonce i odborník s tím má potíže.
dvoustovka v ruce

Peníze jako malované

Falšování prvních papírových bankovek by se dnešním padělatelům moc nezamlouvalo. Nebyla totiž dostupná žádná technika, která by udělala práci za ně. Museli to být tedy zdatní kreslíři, kteří dokázali dokonale napodobit obrázek na pravé bankovce.
o   Dnes mají práci dost ulehčenou.
o   Stačí běžný skener nebo kopírka.
pouta a klíče
Největším problémem bývá zarovnání obou stran přesně proti sobě. Ale i s tím si šikovný padělatel poradí. Jednou z důležitých věcí je kvalita papíru. Právě na použitém materiálu by mohl i naprostý laik poznat, že něco není v pořádku. Pravé bankovky se ani netřepí a ani nelámou. Nejsou ani moc lesklé. Dalším oříškem, který musejí padělatelé rozlousknout, je struktura bankovky. Ty pravé mají totiž reliéf. Aby pokoutní umělci v oboru výroby peněz dosáhli tohoto efektu, používají různé laky a barvy. A poté, co je takto náročně vyrobí, přijde ke slovu nějaký odborník a veškerá práce přijde vniveč.